«

»

Jan 29 2017

Resultat från Unghundskampen 2016

Äntligen har alla resultat kommit in . Förhållandena var svåra på många håll och alla som ville kunde inte starta. Men vi i Hamiltonföreningen är glada och tacksamma för all er som tog er ut i denna för rasen så viktiga tillställning. Årets resultat blev ändå över förväntan. Det blev till slut 36 hundar som kom till start och priserna fördelades så här:

12 stycken 1:a pris

5 stycken 2:a pris

5 stycken 3:a pris 

SE 31193/2015 Rosådalens Aiko Jan Öhman Rosvik  med 120/66 blev vinnare av Unghundskampen 2016/2017 Stort Grattis!

Stort Grattis även till alla er som gick till prisdrev. Totalt 22 prisdrev viket ger en prisprocent på 61% vilket är riktigt bra. Det visar att Hamiltonstövaren är att räkna med framöver på våra jaktprov och uttagningar.

Vi i Hamiltonföreningen vill rikta  ett stort tack för att ni alla startade på Unghundskampen! 

 

Reg nr Namn Ägare  Resultat Pris
SE 26745/2014  Snökullens Ina  Petra Högberg Ramvik        0/18 0
SE 26749/2014  Snökullens Björn  Stig Karlsson Braås      11/25 0
SE 33615/2015  Buspersgårdens Snusa  Staffan Björklund Vännäs     startar ej 0
SE 31251/2013  Ulfkällas Sira  Sara Häggqvist Gällö       Startar ej 0
SE 55978/2014     Goldrevs Bea Emil Åberg Horndal  0/21  0
SE 38004/2015  Pavikens Fixa   Kenneth Andersson Eksjö           0/22 0
SE 24556/2015  Dante av Njuranskog  Kevin Lee Färjestaden        avbröt pga skada 0
SE 50835/2015  Trittbergets Nicke  Arne Wennerberg Kristinehamn     22/20 0
SE 39841/2014  Zorro  Stefan Qvist Årsunda        0/20 0
SE 34186/2014  Hartrajens Estelle  Mårten, Örjan Strömberg Hedesunda     0/22 0
SE 50832/2015  Trittbergets Rocky  Robin Stigås            0/22 0
SE 24554/2015  Dino av Njuranskog  Bosse Hellblom Njurunda      Startar ej 0
SE 36337/2013  Bergadrevets Fox  Owe Bergström Ekenässjön       26/22 0
SE 50031/2014  Asterix  Jan-Ove Hansson          Avbröt före 5 timmar 0
SE 47845/2014  Kiwi  Krister Olsson Hammarstrand     startar ej 0
SE 42303/2013  Hagets Dixi  Gert Svensson Hindås      33/21 0
SE 47688/2014  Hetseryds Sjunga  Bertil Johansson Ullared     0/20 0
SE 18939/2015  Karibackens Bosse       Magnus Wennberg Norråker 0/22 0
SE 29324/2013       Östansjöns Nalle Klara Nord Skucku 120/63 1
SE 29967/2013   Bellåsens Viktor     Håkan Andersson Östergötland  120/56 1
SE 33616/2015  Buspersgårdens Saga  Svenne Nilsson Vatjom       120/58 1
SE 30190/2013  Spjutvikens Sebbe  Marcus Homman Borlänge        120/54 1
SE 59147/2013  Åhlstigens Kullan  Bo Dowert Eknässjön       120/58 1
SE 51862/2015  Voredalens Hamilton  Magnus Brändeskär      120/57 1
SE 80002/2015  Pavikens Saga  Tore Timgren Gotland              120/55 räv 1
SE 59967/2014  Åhlstigens Benjo  Bengt-Ove Månsson Nälden       120/58 1
SE 53155/2013  Rånedalens Bosse  Ted Lindgren Töre       120/59 1
SE 31193/2015  Rosådalens Aiko  Jan Öhman Rosvik         120/66 1
SE 28041/2013  Goldrevs Ajja  Alf Ljungberg Åled         120/60 1
SE 19131/2013  Hetseryds Vissla  Bertil Johansson  Ullared     120/63 räv 1
SE 42762/2015   Rb-Anton        Rb-Anton Karin Åström Eksjö 90/58 räv 2
SE 59142/2013  Åhlstigens Zack II  Bengt Ljungberg      103/56 2
SE 59971/2014  Åhlstigens Ella  Kalle Sundblom Horndal        85/56 2
SE 39157/2015  Freja  Sören Carlsson Tingsryd          87/55 2
SE 33764/2013  Lex Birk   Per Sjölin Sjöala             96/52 2
SE 41320/2014    Hänsjöns Ymer Peter Gustafsson Aneby       45/56 3
SE 37574/2014  Västragårdens Elsa  Hans Wangström Habo       60/53 3
SE 59143/2013  Åhlstigens Mio  Bo Svensson Tranemo          40/49 3
SE 42301/2013  Hagets Tarzan  Jonny Jonsson Landvetter       51/58  räv 3
SE 39490/2015  Harakrökens Grim      Tommy Jonsson Agunnaryd       45/54  3

Hit Counter provided by laptop reviews