↑ Tillbaka till Unghundskamp

Unghundskamp 2012/2013

Stort grattis till Liljaskogens Ester och Kjell Groth – vinnare av Unghundsmästerskap för Hamiltonstövare gick av stapeln lördagen den 26/1 2013

Aldrig tidigare har så många Hamilton kommit till start på en och samme dag runt om i Sverige. Många startade för första gången sin Hamilton på ett prov. Bara det är en presentation att gå på ett prov med sin hund, och uppleva att få sin hund dömd av en domare. På sikt är detta otroligt viktigt att vi känner till vilka hundar som finns när det gäller avel I framtiden. Ett stort tack till alla ni Hamilton ägare, uppfödare och Domare. Samt Lars Olofsson som såg till att det blev så en fin prestation av vår National Ras Hamiltonstövaren.

 

Vinnare i klassen Hare, 120/62 2:a i klassen Hare, 120/61
Liljaskogens Ester SE 29803/2010 Buspersgårdens Signe SE46819/2011
Ägare: Kjell Groth Delsbo Ägare: Evert Hansson Mora
Uppfödare Jonas Grenholm Ersmark Uppfödare Gert Flinta Sollerön
liljanskogens_ester buspersgardens_signe
3:a i klassen Hare, 120/59 Vinnare i klassen Räv, 94/53
Jösselandets Tellus S44848/2009 Bellåsens Ria, S22453/2009 
Ägare: Bengt Lindell Växsjö Ägare: Peter Johansson Arboga
Uppfödare Per-Erik Eriksson Bjurholm Uppfödare:
josselandets_tellus bellasens_ria

 

Startlista och slutresultat i unghundskampen jaktåret 2012-2013

Balder SE15021/2010 Lenny Olofsson Beterås Markaryd   Startar ej
Hagets Bira SE47593/2011 Krister Björkman Årsunda    87/55
Ollevikens Ida SE2361/2010 Franz Höbenreich Oxelösund    25/24
Bomarkens Sune S29015/2009 Lena Wickberg Norrala.   Inget upptag
Hagets Hugo S52238/2009 Magnus Brändeskär Forsbacka    120/53
Hagets Dixon S52239/2009 Johan Engstrand Hedesunda      120/55
Hundhällens Pass SE27759/2010 Erik Eriksson Österfärnebo     120/52
Krokbuans Driva SE37486/2011 Patric Nilsson Rengsjö     120/56
Hagets Iza  SE47596/2011 Göran Olsson Erikslund     Startar ej pga kyla
Buspersgårdens Signe SE46819/2011 Evert Hansson    120/61
Stövarjägarens Cindy SE25474/2011 Leif Johansson Storvik    120/54
Hänsjöns Gnista S25143/2009 Jan Larsson Torsby    84/51
Buvakullens Jazz se15431/2010 Roger Blad Dingle    26/23
Hagets Oskar SE47590/2011 Jonas Hellstenius Björn Eriksson Borlänge   120/55
Trittbergets Ross SE47834/2011 Bengt-Ove Månsson Ytterån      inget upptag
Buvakullens Stepp SE15434/2010 Fredrik Carlsten Hagfors      120/55
Joreälvens Billan SE 48430/2010 Jerker Nyvaller  Herljunga     60/51
Nilsdrevets Champis S43675/2009 Per Sjölin      50/49
Buspersgårdens Selma SE46818/2011 Gert Flinta, Sollerön   120/54
Östansjöns Skott S26606/2009 Martin Salomonsson Idre    startar ej pga. kyla
Trittbergets Diana SE47836/2011 Per-Yngve Östlund Offerdal    inget upptag
Trittbergets Stella SE39792/2010 Fredrik Nordin Offerdal      inget upptag
Joreälvens Stoj SE 48435/2010 Per-Erik Ottergren Västergötland   120/54
Jenna S35382/2009 Benny Ringström Skövde     120/52
Jägardalens Lewis S37830/2009 Stefan Lenér Väderstad     27/24
Bella S35375/2009 Lars Häggström Gällstad      94/51
Forshagens Gnista SE42059/2010 Ove Engstrand Sandhem      Inget upptag
Topsygårdens Fia SE21524/2011 Haldo Eriksson Robertsfors     Inget upptag
Buspersgårdens Sixten SE46820/2011 Gunnar Karsbo Edsbyn   inget upptag
Bellåsens Ria, S22453/2009 Peter Johansson Arboga    94/53 räv
Östansjöns Aitos SE 32586/2011 Tommy Glans Voxnabruk   inget upptag
Hagets Mira SE47597/2011 Göran JohanssonVårgårda     43/47
Bolle SE 33606/2011 Karl-Gustav Andersson Fors     120/49
Zelda S35380/2009 Karl Sundblom Horndal    30/22
Nordbykullens yaga S43292/2009 Tommy Johansson  Åmotfors    23/23
Topsygårdens Twix S55306/2009 Valter Forsberg Bergeforsen    120/57
Rålundens Maja SE20819/2011 Leif Aronsson Lit    0:a
Bellåsens tassa S22455/2009 Anders Levin Allmunge    20/24
Harkullhöjdens Katja S 43286/2009 Hannu Rahkonen Finnerödja   Avbröt före 5 tim
Zita SE42053/2010 Stefan Nilsson Kovland    Avbröt före 5 tim
Hagets Rina SE47594/2011 Fritz Ragnarsson Offerdal     Avbröt före 5 tim.
Dolly S35378/2009 Fritz Ekström Hultsfred     56/54
Kävsjös Mathilda SE25366/2010 Bruno Fagerström Aneby   55/50
Jälmådalens Dreva SE 37717/2011 Gösta och Marcus Gustavsson   19/23
Östansjöns Pascall  S 32584/2010 Börje Blad    0:a
Pavikens Vilda SE 51255/2011 Erik Jonsson Romakloster    120/54
Stävjes Pila SE60553/2011 Johan Ljungfjärd Kalmar   Avbröt före 5 tim.
Trittbergets Disa SE47836/2011 Henry Ekström Borgvik   75/51
Ludde SE37950/2010 Urban Rosén Karlstad       92/54
Hänsjöns Hannie S47489/2009H Äg Mats Björn Torsby   120/57
Hänsjöns Ginzo S25146/2009 Niklas Allberg Säter     48/45
Jösselandets Tellus S44848/2009 Bengt Lindell Växsjö   120/59
Hundhällens Stella SE27757/2010 Per Pers Mockfjärd     120/58
Hänsjöns Jens Elvis SE13119/2010 Krister Johansson Ed   120/55
Buvakullens Tango SE15433/2010 Bob Pethman Kungsgården    120/53
Stövarjägarens Bibbi SE57472/2010 ägare Leif Svensson Tranemo  64/50
Hetseryds Snoa SE12836/2011 Anna Green Svensson Stockaryd    83/52
Liljaskogens Ester SE 29803/2010 Kjell Groth Delsbo   120/62
Skärdalens Fixa S36239/2009 Bengt Thörn Huskvarna  84/56
Hjälmsereds Wilja SE 30741/2011 John Svaneland Knislinge   48/53
Kvarnhults Bixa SE51054/2010 Ulf & Gunilla Viberg, Docksta   Startar ej
Jälmådalens Atti  SE17858/2010 Birger Knutsson Alingsås   0:a
Bellåsens Disa S22454/2009 Kjell Eriksson Torsås   60/53
Hagets Tika S52243/2009 Håkan Holmgren Hedesunda   97/54
Trittbergets Pöjk SE47833/2011 Anton Nilsson Föllinge   61/50
Jämtsnoans Kelly SE28082/2010 Kjell Norberg Ånge  Inget upptag
Stellans Karl S29711/2009 Sven Wernersson Moheda  48/4

 


Hit Counter provided by laptop reviews